header DRUKARNIA DSS

Druk offsetowy

Druk offsetowy to technika używana współcześnie, która jest najbliższa początkom rozwoju poligrafii ponieważ wykorzystuje metodę „odbijania obrazu” na papierze za pomocą formy drukowej. Pierwsze formy jakie tworzył człowiek chcąc powielać obraz to drzeworyt i kamienioryt, są to tzw. formy wypukłe, gdzie na części wystające jest nakładana farba.

Technika offsetowa wykorzystuje formę płaską, która dzięki obszarom hydrofilowym i hydrofobowym jest w stanie przenosić obraz na papier. Przyjmuje się, że taką formę (płaską) kopiowania obrazu wynalazł Niemiec Alois Senefelder (1771-1834), który używał płaskich płyt kamiennych a na nich tworzył obszary przyciągające i odpychające wodę – tę technikę druku nazywano litografią (gr. lithos – skała). W technice offsetowej to właśnie hydrofobowość i hydrofilność formy drukowej decyduje o tym w którym miejscu znajdzie się farba. Technika offsetowa wykorzystuje pośrednią metodę przenoszenia obrazu, co oznacza, że forma drukowa nie ma bezpośredniego kontaktu z papierem. Farba najpierw nanoszona jest na formę w postaci aluminiowej blachy nawiniętej na cylinder, następnie farba trafia na cylinder pokryty gumą (cylinder pośredni) i to właśnie on przenosi farbę (obraz) na papier. W procesie przygotowania formy drukowej obecnie, najczęściej stosuje się technikę o nazwie CTP (computer to plate). Polega ona na bezpośrednim przesłaniu plików do druku do urządzenia, które laserowo z dużą dokładnością wypala obraz na specjalnie przygotowanych płytach aluminiowych.

Z druku offsetowego korzysta się przeważnie ze względów ekonomicznych, jeśli nakład jest na tyle duży, że druk cyfrowy przestaje być opłacalny. Wykorzystywany jest także wtedy, kiedy klientowi zależy na efekcie, który jest nieosiągalny w technologii cyfrowej, takim jak wykorzystywanie kolorów dodatkowych potocznie nazywanych pantonowymi. Dzięki nim możemy uzyskać niemal dowolny kolor. Coraz częściej klientom zależy także na uzyskaniu efektu, który oferuje technologia offsetowa jakim jest wsiąkanie farb w papier niepowlekany, dzięki temu uzyskujemy niepowtarzalny efekt matowy. Można także po wydrukowaniu zastosować lakier zabezpieczający.

Maszyny offsetowe są to urządzenia o wielkich gabarytach, często porównywane do lokomotyw, do niedawna używaliśmy maszyn drukujących w formacie A0, miały one 10 metrów długości i ważyły 60 ton każda! Obecnie używamy maszyn o mniejszych formatach i gabarytach, ale nadal ich wielkość i masa są imponujące zwłaszcza kiedy porównujemy je z maszynami cyfrowymi.